BRETZEL

Stein am Rhein, İsviçre’nin Konstanz Gölü’ne yakındır. İsminden de anlaşılacağı üzere Ren Nehri kıyısında cepheleri resimli evleri ile ünlü küçük bir kasaba.

Pastacının kolunun altında “Bretzel” 14. yüzyıldan beri “Fırıncılar Loncası” nın amblemi olarak kullanılmaktadır. Bretzel , İzmir’in gevreği kıvamındadır. Güney Almanya ve İsviçre’nin Alman Kantonları’nda yaygındır. Bretzel ( pretzel ) tarifi için benim beğeniyle takip ettiğim bu siteyi inceleyebilirsiniz.

NOEL PAZARLARI 5 – PARİS

Paris, çoğunluğa göre romantizmin başkenti. Benim favorim Roma… Renkler ve zevkler tartışılmaz. Burası Paris – St. Germain’de kurulmuş bir noel pazarı.  

 Tezgahtaki kurabiyeler bademli, fıstıklı, fındıklı ve diğerleri…  

 Satılan hediyeliklerden çok, satıcı hanım dikkatimizi çekiyor. Sanki standla bütünleşmiş.

 Veee mutlu son…. 2010 ‘da belki başka ülkelerde, başka şehirlerde kurulmuş Noel Pazarları’nı yazarım. Kim bilir….

NOEL PAZARLARI 4 – KÖLN

“Cologne” veya türkçe “Kolonya” olarak kurulan Köln , yanlış bir kanı olarak “Köln Suyu” anlamına gelen kölnisch Wasser ‘i nedeniyle Kolonya olarak anlandırıldığı sanılsa da , aslında KOLONİ anlamına gelir. Çünkü bu şehir bir Roma kolonisi olarak Imparator Claudius tarafından eşi için kurulmuştur.

Bugün Köln’ün Katedrali ve “Köln Suyu” çok ünlüdür. Ama asıl ünlü kolonyası yine yanlış bilinen 4711 değil kırmızı Lale logolu Farina‘dır.

Almanya’da noel pazarlarında en çok Gingerbread kurabiyeler yaygındır…

… ve Negerkuss , türkçe adıyla Çokomel.

Yarın son olarak Paris…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...